Sve što treba da znate o dubokim hemijskim pilinzima i hiperpigmentacijama
Saznajte sve o dubokim hemijskim pilinzima, njihovim efektima, rizicima i oporavku, kao i o mehanizmima hiperpigmentacija i kako ih tretirati.
Duboki hemijski pilingi i borba protiv hiperpigmentacija: Sve što treba da znate
Šta je duboki hemijski piling?
Duboki hemijski piling je intenzivna procedura koja koristi fenol za uklanjanje oštećenih slojeva kože. Ovaj tretman je posebno efektivan za ozbiljne kožne probleme kao što su duboke bore, premaligni tumori i hiperpigmentacije. Histološke analize pokazuju da se koža počinje obnavljati već nakon 7 dana, a proces restrukturiranja zahvata čak i dermis, najdublji sloj kože.
Proces tretmana i oporavak
Tretman se izvodi u opštoj anesteziji jer je fenol kardiotoksičan. Klinika mora biti dobro ventilirana zbog fenolnih para. Nakon postupka, lice se prekriva zavojima sa cinkom, a oporavak traje nedelju dana uz intenzivno praćenje. Potpuni oporavak može trajati do dva meseca.
Tokom oporavka, koža postaje veoma osetljiva. Pacijenti moraju izbegavati sunce mesecima, a posebno svetle osobe ne smeju izlagati kožu suncu godinama nakon tretmana.
Ko je dobar kandidat za ovaj tretman?
Pre zahvata neophodne su sve pretrage. Pacijenti moraju biti mentalno stabilni i bez nekontrolisanih hroničnih bolesti. Ako ste imali herpes, potrebna je antivirusna profilaksa. Oni koji su koristili izotretinoin moraju sačekati godinu dana nakon prestanka terapije.
Hiperpigmentacije i melanin
Hiperpigmentacije su čest problem koji zavisi od mehanizma nastanka i nivoa delovanja. Postoji nekoliko nivoa delovanja na melanin:
1. Ćelijski nivo (pre sinteze melanina)
Na ovom nivou deluju: tretinoin, N-acetil glukozamin i kalcijum pantetein sulfonat.
2. Delovanje na sintezu melanina
Inhibicija enzima tirozinaze: hidrohinon, azelainska kiselina, kojična kiselina, butil rezorcinol, resveratrol, arbutin, cimetna kiselina. Ekstrakt zelenog čaja inhibira peroksidaciju, a indometacin se koristi kao topikalni protivupalni lek.
3. Reduktaze
Sprečavaju oksidaciju melanina: askorbinska kiselina, njen palmitatni ester, magnezijum glutation, alfa-tokoferol, tiotična kiselina, derivati kumarina.
4. Nakon sinteze melanina
Ovde deluju: linoleinska kiselina, niacinamid, ekstrakti soje i glabridin.
5. Eksfolijanti
Ubrzavaju ćelijsku obnovu: mlečna kiselina, retinoinska kiselina, glikolna kiselina, mandelinska kiselina, laktobionska kiselina.
Prirodni "retinoidi" - istina ili mit?
Mnogi proizvodi tvrde da imaju retinoidne efekte zahvaljujući biljnim sastojcima. Međutim, provitaminski analozi retinoida iz biljaka ne mogu se porediti sa pravim retinoidima poput tretinoina. Ako želite blaži efekat, bolje je koristiti retinol.
Salicilna kiselina - kako je pravilno koristiti?
Salicilna kiselina je odlična za čišćenje pora i tretman akni. Za efekat je ključan pH vrednost. Najbolje je koristiti je u alkoholnoj osnovi (etanol ili propilen glikol). Koncentracije od 2-3% su dovoljne za svakodnevnu upotrebu, dok za intenzivnije pilinge koriste se veće koncentracije (15-30%).
Zaključak
Borba protiv hiperpigmentacija i kožnih problema zahteva kombinovan pristup i strpljenje. Hemijski pilingi mogu dati izuzetne rezultate, ali su ozbiljni tretmani koji zahtevaju profesionalni nadzor. Uvek konsultujte dermatologa pre nego što započnete bilo kakvu intenzivnu terapiju.