Negovanje lica kući vs. kozmetički tretmani - Šta je bolje?
Da li je bolje negovati kožu kući ili ići na tretmane kod kozmetičara? Saznajte iskustva, savete i preporuke za prirodnu negu lica bez oziljaka.
Negovanje lica kući vs. kozmetički tretmani - Šta je bolje?
Mnoge žene i devojke imaju iskustva sa biološkim tretmanima čišćenja i cedjenja kod kozmetičara, ali ne uvek pozitivna. Neke su imale loša iskustva, a neke su čak dobile ožiljke i rupe zbog nestručnog tretmana. Ovo postavlja pitanje: da li je bolje negovati se kući redovno ili ipak povremeno posetiti stručnog kozmetičara?
Kućna nega vs. profesionalni tretmani
Mnoge smatraju da je bolje negovati kožu kući kvalitetnim proizvodima nego riskirati kod nekog ko nije dovoljno stručan. Međutim, kada uradi pravi profesionalac sa vrhunskom kozmetikom, rezultati mogu biti izvanredni.
Neki imaju sreću da im priroda da kožu koja ne zahteva često čišćenje. Takvi ljudi obično odlaze samo na blage polutretmane poput pilinga, masaže lica i maski za osvežavanje.
Koliko često raditi piling i stavljati maske?
Prema iskustvima, piling treba raditi jednom u 10-15 dana, nikako češće jer može oštetiti kožu. Maske se mogu stavljati jednom nedeljno, osim u slučaju specifičnih problema kada se mogu koristiti dva puta nedeljno tokom lečenja, a zatim smanjiti na održavanje.
Važno je naglasiti da preterivanje sa maskama (na primer, stavljanje 6 puta nedeljno) može dovesti do preopterećenja kože. Idealno je koristiti masku 1-2 puta nedeljno.
Prirodne alternative za čišćenje pora
Za one koji žele izbeći cedjenje kod kozmetičara, postoje prirodne metode za uklanjanje mitesera:
- Naparenje lica toplom parom da se otvore pore
- Čišćenje iseckanim peršunom koji deluje antibakterijski
- Blago čišćenje vatom
- Korišćenje voćnih kiselina iz narandže za blagi piling
Cedjenje mitesera može dovesti do ožiljaka i rupa, pa je bolje izbegavati agresivne metode.
Preporuke za različite tipove kože
Za masnu kožu preporučuje se maska za dubinsko čišćenje koja čisti pore iznutra. Suva koža najbolje reaguje na hidratantne maske koje vraćaju vlagu. Pilingovi sa finim granulama (kao što su oni sa jojobom) daju koži mekoću svile.
Neki od popularnih kućnih tretmana uključuju:
- Maske od meda i krastavca
- Hidratantne maske za suvu kožu
- Blage voćne pilingove
- Maske za dubinsko čišćenje sa medom
Česta greške u negi lica
Mnoge žene ne svesno prave greške u svakodnevnoj negi:
- Preterano često korišćenje pilinga
- Previše maski u kratkom vremenskom periodu
- Redovno korišćenje maramica za skidanje šminke koje sadrže hemikalije
- Cedjenje mitesera što može dovesti do ožiljaka
Zaključak
Idealna rutina nege bi trebalo da kombinuje redovnu kućnu negu sa povremenim profesionalnim tretmanima. Ključ je u umerenosti - ni previše tretmana, ni premalo pažnje. Slušajte svoju kožu i prilagodite rutinu njenim potrebama. Ako odlučite da posetite kozmetičara, uvek se uverite da je to stručna osoba sa dobrom reputacijom.
Najvažnije je da negujete svoju kožu na način koji vama odgovara i koji ne izaziva iritacije ili druge probleme. Sa pravim pristupom, možete imati zdravu i lepu kožu bez nepotrebnih rizika.